Skialp bude v januári aj na Svetových hrách veteránov

image

Zimné svetové hry veteránov 2020 bude hostiť od 10. do 19. januára rakúsky Innsbruck.

Zimné svetové hry veteránov 2020 budú najväčšou multišportovou udalosťou pre 30+ športovcov. V Innsbrucku by malo byť v januári v rámci 12 športov viac ako 3000 atlétov. Amatérski športovci tak dostávajú unikátnu šancu pretekať na veľkom fóre nielen proti sebe, ale aj proti bývalým profesionálom. Hry budujú medzi účastníkmi priateľstvo prostredníctvom férových súťaží, aktivít a kultúrneho programu.

Dôležitou pripomienkou je, že na hrách nebudú žiadne národné tímy alebo reprezentácie. Atléti pretekajú sami za seba, teda nebudú žiadne delegácie krajín.

Vekové kategórie

Hranice 30+ neplatí pre všetky športy. Skialpinizmus má svoju upravenú hranicu, ktorá hovorí o veku 35 a viac. To znamená, že ak chcete štartovať v Innsbrucku, 35 rokov musíte dovŕšiť najneskôr 31. decembra 2019.

1. M35+ od 35 do 44 rokov

2. M45+ od 45 do 54 rokov

3. M55+ 55 rokov a viac

Informácie o pretekoch

Organizátorom hier je spoločnosť innsbruck-tirol sports GmbH. Skialpinistické zápolenie sa bude konať pod taktovkou SC Sistrans (vertikál) a SV Sellrain (individuál).

Podľa oficiálnych informácií by mali skialpinisti pretekať od 16. do 18. januára s tým, že 19. január bude rezervou pre individuál v prípade zlých podmienok v pôvodnom termíne. 16. januára by mal byť vertikál a 18. prípadne 19. januára individuál.

 

Vertikál

Vzdialenosť: 3,3km; prevýšenie: 954 metrov

Povinná výbava: Podľa predpisov ISMF. Okrem povolenej dĺžky a váhy lyži, je povinná aj prilba a čelovka, ktorá musí byť zapnutá počas celých pretekov.

Patscherkofel bude dejiskom vertikálu. Výstup bude na olympijskej zjazdovke. Trať okrem svojej náročnosti ponúka hlavne vo vrchnej časti a v cieli skvelé výhľady na Innsbruck a Nordkette, rovnako aj na Stubai a priľahlé trojtisícovky. Spodná stanica Patscherkofelu je od Olympiaworldu vzdialená menej ako 20 minút cesty autobusom.

 

Individuál

Ak sa pôjde v originálnom formáte, tak po štarte sa bude stúpať na Lampsenspitze. Po nastúpaní 1100 metrov sa ešte pôjde 80 metrov dohora a nasledovať bude zjazd, počas ktorého pretekári klesnú o 1180 metrov. Posledný výšľap bude viesť na Hausbergtrasse (400 výškových) a potom už len lyžovačka do cieľa. Celkové prevýšenie a klesanie 1580 metrov.

Dolina Sellrain je považovaná za najznámejší skialpinistický areál v okolí Innsbrucku. Organizátori hovoria, že je to Mekka každého skialpinistu. Tento región charakterizujú parádne svahy a relatívne bezpečné lavínové podmienky. Dolina ponúka parádne výhľady na Ötztal, Inntal a Stubai. Štart individuálnych pretekov v rámci hier bude pri penzióne Alpengasthof Praxmar.

Registrácia

Registrovať sa na hry môžete cez stránku www.innsbruck2020.com. Koniec registrácie je 1. novembra. Ak sa zaregistrujete teraz a napokon zistíte, že nebudete môcť ísť, tak do 1. októbra vám organizátori vrátia štartovné. Na webovej stránke nájdete aj ďalšie podrobnosti nielen o skialpinizme, ale aj ostatných športoch a celkovej myšlienke tohto podujatia.

Komentáre

comments powered by Disqus