Vo Francúzsku sa darilo

image

Tretie kolo Svetového pohára vo francúzskom Super Dévoluy zavŕšilo trojvíkendové putovanie skialpinistického konvoja

Tretie kolo Svetového pohára vo francúzskom Super Dévoluy zavŕšilo trojvíkendové putovanie skialpinistického konvoja.

Preteky sa konali v lokalite, kde Marianna Jagerčíková veľmi často trénuje. Pre naše trio to bolo veľkým plusom. V týždni pred pretekmi dokonca išli na tréning s Matteom Eydallinom, trojnásobným víťazom Pierra Menty.

Nové maximum

V sobotu sa išiel individuál. Ako prvý išiel do boja junior Boris Obergries. Preteky rozbehol veľmi dobre a držal sa v prvej polovici štartovného poľa. Do cieľa napokon prišiel na 14. priečke s malou stratou na najlepšiu desiatku. Boris sa každým víkendom zlepšoval a tento individuál mu priniesol do rebríčka aj zaujímavých 18 bodov.

Z našich

išla do boja ako ďalšia Marianna Jagerčíková. Na prvom medzičase bola šiesta, na druhom o pozíciu nižšie a v cieli napokon figurovala na 8. pozícii.

Muž Jakub Šiarnik ležal tri dni v posteli a bojoval s chorobou. Na štart išiel bez vážnych očakávaní a zdá sa, že to pomohlo. Oproti predošlým štartom svoj výkon stupňoval a na každom medzičase sa posúval nahor. V cieli bol ako 20. najrýchlejší. Na prvého Eydallina stratil 5 minúť a 55 sekúnd, čo je na pretekoch s prevýšením 1700 metrov minimálna strata. Pre Šiarnika to bolo v individuálnych pretekoch nové maximum.

Zradil ju pás

V nedeľu boli na programe technicky náročné šprinty. Každá chyba mrzí dvojnásobne. Práve tomu sa chceli vyhnúť aj naši reprezentanti. Jakub Šiarnik s Borisom Obergriesom v týždni trénovali prezúvačky a nahadzovanie lyží na batoh. Pre Borisa dopadol šprint veľmi dobre. Dostal sa až do semifinále, z ktorého ďalej nepostúpil, no stačilo to na 10. miesto.

Kubo Šiarnik skončil vo štvrťfinále. Postup z kvalifikácie mu neunikol, ale ďalej sa nedostal. 24. pozícia mu opäť priniesla body. Najbližšie šprinty ho čakajú na Majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku 10. marca.

Marianna Jagerčíková v domácom prostredí ťažila aj z dobrej podpory. Marianna nastúpila sebavedome do semifinále a v stúpaní viedla. Pri strhávaní pásov a následnom zjazde prišla o prvú pozíciu, ale na postup do finâle to stačilo. Vo finálovej šestici zavâhala hneď po štarte, kedy mala problém s pásom. Stratu už nedobehla a finišovala na šiestom mieste, jednu pozíciu za hodnotenou päticou najlepších. Tým pádom prišla do cieľa šiesta, no aj tak opäť potvrdila svoju príslušnosť v skialpovej špičke.

 

Hodnotenie víkendu z pohľadu našich

Boris Obergries: "Tretie kolo Svetového pohára bolo pre mňa určite najúspešnejšie. V individuále mi unikla top 10 len kvôli zlomenej paličke, ale v šprinte sa mi top 10 podarila. Takže z mojej strany veľká spokojnosť. Konečne sa mi podarilo ukázať, že so svojou výkonnosťou sa viem porovnávať s užšou juniorskou špičkou.

Marianna Jagerčíková: "Počas individuálu boli ťažké podmienky, pretože snežilo. Bolo to sľubné, po prvom výstupe som bola tretia. Potom som v zjazde spadla. Pohybovala som sa medzi 5. až 8. priečkou. V kvalifikácii šprintu som bola piata, nohy sa rozhýbavali ťažko. V semifinále to bolo pekné, viedla som od začiatku až po posledné prezúvanie, prišla som druhá. Finále mi nevyšla, mala som smolu, po 20 metroch sa mi odlepil pás. Keď som si ho dala späť chcela som dievčatá dobehnúť, no stratila som rytmus a chybičky pribúdali. Bolo to pre mňa domáce prostredie, bývala som tu 13 rokov. Tlačilo ma to dopredu. Sú to celkom povzbudzujúce výsledky. Ak sa mi podarí vychytať všetky chybičky, môže to byť v konečnom dôsledku veľmi zaujímavé.

Jakub Šiarnik: "Poučil som sa z prepáleného štartu z Andorry a navyše ma ešte ráno dusilo, takže aj kvôli prieduškám som sa chcel v sobotu dostávať do otáčok postupne. Ukázalo sa to ako dobrá taktika. Pretekalo sa na okruhu, ktorý sme išli štyrikrát. Trať som si prezrel aj na rozcvičke. Zjazdy neboli špeciálne náročné, avšak miestami bolo treba dávať pozor na kôru. Znalosť zjazdu mi k výsledku tiež dopomohla. V šprintoch sa mi podarilo splniť cieľ - postup z kvalifikácie. Cítim, že po stránke dynamiky sa zatiaľ hľadám. Technické veci som zvládol tentokrát bez zaváhania.

 

FOTO: SPORTDIMONTAGNA.COM

Komentáre

comments powered by Disqus