Vďaka novým vedomostiam môžu zachrániť život sebe aj kamarátom

image

Štvorica mladých slovenských skialpinistov dostala aj vďaka Slovenskej skialpinistickej asociácii možnosť nabrať cenné skúsenosti, naučiť sa nové veci a nazbierať zážitky v rámci Youth Campu.

Barbora Laštíková, Kristína Máliková, Maroš Laštík a Michal Rybecký sa spoločne s desiatkami ďalších pretekárov z rôznych krajín stretli v alpskom stredisku Kühtai. Sprievod im v Rakúsku robila Zuzana Rychliková a Marián Laštík. Youth Camp je dlhoročný projekt financovaný Medzinárodnou skialpinistickou federáciou (ISMF). Na nákladoch našich mladých sa podieľa aj SSA. 

„Hneď po príchode sme boli príjemne prekvapení krásnou prírodou a rovnako aj hotelom. Mali sme obrovský apartmán s výhľadom priamo na zjazdovku, večeru so štyrmi chodmi a po lyžovačke sme na lyžiach prišli až pred dvere lyžiarne. Počas štyroch dní sme absolvovali niekoľko prednášok a kurzov,“ rozhovorila sa Barbora Laštíková. Ona a Kristína vedeli do čoho idú, pretože kempu sa zúčastnili pred dvomi rokmi.

„Kemp sme začali prednáškou o povinnej výstroji skiapinistov na rôznych typoch pretekov. Na druhý deň sme cvičili pretekovú techniku (rýchle prezúvanie, výšľapy s lyžami na chrbte), volenie správnej cesty v horskom teréne, techniku otáčania. Pre nás bol najzaujímavejší lavínový kurz. Mohli sme si vyskúšať prácu s PIEPSami, čo nás veľmi bavilo. Ako slovenský tým sme našli štyri z piatich zakopaných zariadení. Najlepší však bol tretí deň. Inštruktori nám zorganizovali preteky,“ opísala program Barbora.

Otestovali si novonadobudnuté schopnosti a tímovú spoluprácu. Poobede si ešte dali výšľap s krásnymi výhľadmi na Alpy.

„Počasie nám vyšlo perfektné. Spoznali sme sa aj s mladými skialpinistami z iných krajín, ktorí boli pridelení ku nám do skupiny. Posledný deň Michal skoro ráno odišiel a my ostatní sme pokračovali v doobednom programe. Rozdelili sme sa na dva tímy. My traja Slováci spolu s Bulharmi sme s ocinom vystúpili na dva kopce. Myslím si, že tento kemp nás obohatil o veľmi užitočné vedomosti, ktoré nám alebo našim kamarátom môžu zachrániť život a rovnako spríjemniť pobyt v horách. Sme veľmi vďační, že sme dostali možnosť zúčastniť sa takto pekne zorganizovaného kempu a určite do budúcnosti odporúčame všetkým mladým skialpinistom na hocijakej úrovni. Program je prispôsobený naozaj všetkým a zúčastniť sa je skvelý zážitok,“ uzavrela Barbora, ktorá týmto pozýva na ďalšie ročníky kempu možných záujemcov.

Komentáre

comments powered by Disqus