Vďaka novým vedomostiam môžu zachrániť život sebe aj kamarátom

Vďaka novým vedomostiam môžu zachrániť život sebe aj kamarátom

Štvorica mladých slovenských skialpinistov dostala aj vďaka Slovenskej skialpinistickej asociácii možnosť nabrať cenné skúsenosti, naučiť sa nové veci a nazbierať zážitky v rámci Youth Campu.

2. januára 2019 /

Barbora Laštíková, Kristína Máliková, Maroš Laštík a Michal Rybecký sa spoločne s desiatkami ďalších pretekárov z rôznych krajín stretli v alpskom stredisku Kühtai. Sprievod im v Rakúsku robila Zuzana Rychliková a Marián Laštík. Youth Camp je dlhoročný projekt financovaný Medzinárodnou skialpinistickou federáciou (ISMF). Na nákladoch našich mladých sa podieľa aj SSA. 

„Hneď po príchode sme boli príjemne prekvapení krásnou prírodou a rovnako aj hotelom. Mali sme obrovský apartmán s výhľadom priamo na zjazdovku, večeru so štyrmi chodmi a po lyžovačke sme na lyžiach prišli až pred dvere lyžiarne. Počas štyroch dní sme absolvovali niekoľko prednášok a kurzov,“ rozhovorila sa Barbora Laštíková. Ona a Kristína vedeli do čoho idú, pretože kempu sa zúčastnili pred dvomi rokmi.

„Kemp sme začali prednáškou o povinnej výstroji skiapinistov na rôznych typoch pretekov. Na druhý deň sme cvičili pretekovú techniku (rýchle prezúvanie, výšľapy s lyžami na chrbte), volenie správnej cesty v horskom teréne, techniku otáčania. Pre nás bol najzaujímavejší lavínový kurz. Mohli sme si vyskúšať prácu s PIEPSami, čo nás veľmi bavilo. Ako slovenský tým sme našli štyri z piatich zakopaných zariadení. Najlepší však bol tretí deň. Inštruktori nám zorganizovali preteky,“ opísala program Barbora.

Otestovali si novonadobudnuté schopnosti a tímovú spoluprácu. Poobede si ešte dali výšľap s krásnymi výhľadmi na Alpy.

„Počasie nám vyšlo perfektné. Spoznali sme sa aj s mladými skialpinistami z iných krajín, ktorí boli pridelení ku nám do skupiny. Posledný deň Michal skoro ráno odišiel a my ostatní sme pokračovali v doobednom programe. Rozdelili sme sa na dva tímy. My traja Slováci spolu s Bulharmi sme s ocinom vystúpili na dva kopce. Myslím si, že tento kemp nás obohatil o veľmi užitočné vedomosti, ktoré nám alebo našim kamarátom môžu zachrániť život a rovnako spríjemniť pobyt v horách. Sme veľmi vďační, že sme dostali možnosť zúčastniť sa takto pekne zorganizovaného kempu a určite do budúcnosti odporúčame všetkým mladým skialpinistom na hocijakej úrovni. Program je prispôsobený naozaj všetkým a zúčastniť sa je skvelý zážitok,“ uzavrela Barbora, ktorá týmto pozýva na ďalšie ročníky kempu možných záujemcov.

Komentáre

comments powered by Disqus