Slovenský pohár odštartoval šprintom

image

Na Štrbskom plese zvíťazili Matúš Danko, Simona Triznová, Boris Obergries a Vlado Hubač.

Dlhé čakanie je na konci. Slovenský pohár 2019 sa rozbehol uplynulú sobotu na Štrbskom plese. Na začiatok pohára čakali na pretekárov technicky a rýchlostne náročné šprinty.

Na štart sa vo všetkých kategóriách postavilo dohromady 37 pretekárov. Hlavne mužská kategória ponúkla veľmi vyrovnané štartovné pole. Chýbala síce slovenská jednotka Jakub Šiarnik, no na prvých troch miestach poradia sa umiestnili známe domáce mená.

Trať ako vo svete

Matúš Danko sa na zimu pripravil veľmi dobre. Tento rok sa mu podarilo skĺbiť letné pracovné povinnosti s tréningom o čosi lepšie ako minulé roky. Odmena sa dostavila vo forme triumfu.

"Priznám sa, nie je to moja top disciplína, ale výkon hodnotím pozitívne. Snažil som sa nespraviť chybu na prezúvačkách a rozhodnúť vo výšľape na pešo," opísal taktiku Bobrovčan.

"Preteky hodnotím veľmi pozitívne. Trať bola regulérna, kvalitne pripravená. Zjazd technický, presne taký býva na svetových podujatiach," dodal Danko, ktorý sa najbližšie plánuje zúčastniť 28. januára vertikálu na Kasprov vrch. Podľa jeho slov to bude o ročis dlhší vertikál, ale berie ho ako dobrý test.

Obergries bol spokojný, Triznovú mrzela neúčasť žien

V ženskej kategórii boli na štarte len dve reprezentantky klubu Skialp Bobrovec. Michaela Danková a Simona Triznová si dali kvalifikáciu, po ktorej išli rovno finále. V ňom bola o 17 sekúnd rýchlejšia Triznová. Víťazku mrzelo, že boli na štarte len dve. Chcela si svoje sily zmerať so známymi, ale aj novými tvárami slovenského skialpinizmu.

"Konkurentkou mi bola kolegyňa z klubu Miška Danková. Veľmi kvalitnú a dobre označenú trať sme absolvovali dvakrát a po tvrdom súboji sa mi podarilo umiestniť na prvom mieste. Krátke trate mi vyhovujú, preto pre mňa preteky neboli po fyzickej stránke náročné. Na druhej strane technické veci treba ešte doladiť," zhrnula Triznová, ktorá sa mimo zimy intenzívne venuje horskej cyklistike.

"Dúfam, že disciplína tohto druhu sa z kalendára pretekov nevytratí a napínavé súťaženie budeme môcť sledovať aj v ďalších sezónach. Zimná sezóna je teda odštartovaná a teším sa na ďalšie pretekové podujatia a s nimi spojené stretnutia s kamarátmi tohto nádherného športu," dodala Simona.

Pre juniorského víťaza to bola na Štrbskom plese premiéra. Podľa neho prebehli preteky na pár chýb hladko. Tešila ho pekne pripravená náročná trať.

"Prvé kolo Slovenského pohára pre mňa dopadlo veľmi pozitívne. Podarilo sa mi zvíťaziť v kategórii. S výkonom som spokojný. Beriem to ako príjemný štart do novej sezóny," povedal Boris, pre ktorého to bol ostrý test pred tromi víkendami na Svetových pohároch v Rakúsku, Andorre a Francúzsku.

Výsledky: Seniori - 1. M. Danko (Skialp Bobrovec/Scarpa team) 4:11,59, 2. L. Trizna (Skialp Bobrovec) + 2,18 s, 3. V. Jambrich (Klub SSA Naholu.sk) + 13,39; seniorky - 1. S. Triznová (Skialp Bobrovec) 5:23,17, 2. M. Danková (Skialp Bobrovec) + 17,47; veteráni - 1. V. Hubač (Dynafit Tatranská Lomnica) 4:31,00, 2. J. Pavčík (Villa Krejza) + 23,40, 3. J. Banáš (Malinô SkiAlp Team) + 27,51; juniori - 1. B. Obergries (Dynafit) 4:17,49, 2. M. Urban (Atomic) + 16,99, 3. K. Popielarski (TKN Tatra Team) + 18,89.