Skialpinizmus bude súčasťou Olympijských hier mládeže Lausanne 2020

image

Medzinárodná skialpinistická federácia (ISMF) je poctená tým, že skialpinizmus bude spoločne s ďalšími 7 športmi oficiálnou súčasťou zimných OH mládeže v roku 2020 v švajčiarskom Lausanne.

ISMF bola v apríli 2014 provizórne uznaná ako člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Po 2 rokoch pod dohľadom komisárov bola v auguste 2016 uznaná ako právoplatný člen. ISMF niekoľko rokov tvrdo pracovala na získaní členstva v MOV a verí, že postupnými krokmi získa možnosť plnej účasti aj na Zimných olympijských hrách. Rozhodnutie zaradiť skialpinizmus medzi športy na OH mládeže padlo nedávno na rokovaní exekutívneho výboru MOV práve v dejisku mládežníckej olympiády. V mesiacoch, ktoré predchádzali tomuto potešujúcemu rozhodnutiu rozvinula ISMF úzku spoluprácu s členmi MOV a organizátormi mládežníckych olympijských hier.

Dejiskom zápolení v skialpinizme bude švajčiarske stredisko Villars sur Ollon. Na výbere lokality sa podieľal aj Švajčiarsky alpský klub (CAS). V blízkej budúcnosti budú ISMF, MOV, CAS a miestni organizátori pracovať na príprave miesta pre toto prestížne športové podujatie. Súťažiť sa bude v pretekoch jednotlivcov, šprinte a štafetách. Šancu pretekať dostane 48 mladých športovcov vo veku 17 a 18 rokov zo všetkých 31 členských federácií ISMF (vrátane SSA).

Keďže skialpinizmus je novým športom v olympijskej rodine, ISMF očakáva výraznejšiu propagáciu skialpinizmu zo strany MOV a organizátorov mládežníckej olympiády.

Voľne preložené zo správy Armanda Mariottu – prezidenta ISMF.

Komentáre

comments powered by Disqus