Posledná bežecká generálka pred zimou

image

Preteky v behu do vrchu Choď ako môžeš prilákali stovku účastníkov. Medzi nimi boli aj skialpinisti a potencionálni reprezentanti.

Bobrovecký beh do vrchu na Chatu pod Náružím je pre domácu komunitu horských bežcov a skialpinistov každoročnou tradíciou. Minulú sobotu sa na štart postavili najlepší traja muži domácej skialpovej scény súčasnosti  - Jakub Šiarnik, Jozef Hlavčo a Matúš Danko.

Od štartu išiel na prvej pozícii Hlavčo, ktorý mal za chrbtom Šiarnika, no najmä v poslednej časti trate mu dokázal ujsť. Napokon ich dvoch v cieli delila 1 minúta a 40 sekúnd. Tretí finišoval Danko so stratou takmer 2 a pol minúty. Veľmi dobrým znamením je, že všetci traja si dokázala zlepšiť svoje osobné rekord.

"V 34 rokoch sa mi podarilo zabehnúť osobný rekord, ktorý som si vylepšil o 24s. Veľmi ma teší, že som sa dokázal výkonnostné zlepšiť. Škoda, že trať nebola suchá, možno by to bolo ešte rýchlejšie. Blatistý terén najmä v hornej časti určíte pridal par sekúnd navyše. Stále však pre mňa zostáva veľká motivácia do ďalších tréningov, aby som sa mohol zlepšovať,“ hodnotil po pretekoch Hlavčo.

Jakub Šiarnik mimo zimy príliš nepretekal. Červenec bol jeho test pred odchodom na sústredenie na sneh: "Boli to moje posledné preteky pred začiatkom špeciálnej prípravy na lyžiach na zimnú skialpinistickú sezónu. Tento týždeň  odchádzam na rakúske ľadovce. Tieto preteky sú ideálne na predsezónne porovnanie jednak s ďalšími skialpinistami a tiež so svojimi medziročnými časmi. Urobil som si osobný rekord, čo je pre blížiacu sa zimu dobrým znamením.“

Matúš Danko počas celého leta ukazoval, že bežeckú formu má slušnú. Chcel ju pretaviť do dobrého času: "Vedel som, že tento rok mám najlepšiu bežeckú sezónu, čo sa aj potvrdilo mojim osobákom. Dúfal som, že ten čas bude pod 25 minút. Napokon pár sekúnd chýbalo čo ma trošku mrzelo, no bol ťažký terén a viac ma to nepustilo.“

Medzi ženami triumfovala veteránka Katarína Paulínyová. Skialpinistka Simona Triznová skončila v celkovom poradí žien na tretej priečke. 

Igor Žiak, prezident SSA: "Kondične sú na tom Hlavčo, Šiarnik a Danko veľmi dobre. Všetci traja sú navyše skúsení pretekári, s pretekmi svetovej úrovne majú skúsenosti. V lete predvádzal skvelé výkony aj mladý Róbert Judiak. Peter Fraňo behal skvele na svetových pretekoch. Zo žien bude v našom hľadáčiku aj Simona Triznová, ktorej sa darilo na MTB, behoch či duatlonoch. Zima už klope na dvere. Na tieto mená sa budeme počas decembra a januára sústrediť."

FOTO: Tomáš Kučera - MY Liptovské noviny

Výsledky: https://www.casomierapt.sk/uploads/VYSLEDKY/2019/BOBROVEC/BobrovecKat.pdf

Komentáre

comments powered by Disqus