Majstrovstvá sveta Alpago-Piancavallo

Zhodnotenie prvej polovice šampionátu v Alpagu

Máme za sebou prvú polovicu šampionátu v Talianskom Tambre, preteky jednotlivcov (seniorov, juniorov) a dvojíc. V tejto skrytej oblasti sa konal niekoľkokrát svetový pohár, Majstovstvá Európy a pravidelne sa tu koná pretek dvojíc Transcavallo. Sloganom tohtoročných MS je"skiing high over borders" (lyžovanie vysoko nad hranicami), čo sa organizátorom napriek nedostatku snehu aj podarilo. Všetky tri preteky prebehli pohorím Guslon - Val Salatis - Monte Cavallo, kde sme doslova hľadali sneh medzi skalami. Na štart sme si museli pol hodinu vykráčať do 1300 m.

Prvým pretekovým dňom bol pretek jednotlivcov seniorov. Na štart sa postavilo 75 mužov a 49 žien z 25 krajín. Trať mala 4 výšľapy s prevýšením 1800m. V ťažkých podmienkach, súboji o lakte v prvom výšľape, slabej viditeľnosti s nástrahami v zjazdoch a vetre naši reprezentanti zabojovali. Juraj Laštík- výborné 30.miesto, Jakub Šiarnik- 39.miesto. Matúš Danko- 41.miesto, Lukáš Trizna- 50.miesto. Na popredných priečkach určoval tempo Damiano Lenzi (ITA), ktorý zvíťazil 1s pred Kilianom Jornetom (ESP) a 34s Antonom Palzerom (GER). V ženách zvíťazila Laetitia Roux (FR) pred Mathys Maude (SUI) a Axelle Mollaret (FR).

Ďalší deň na rovnakom mieste odštartovali individuálny pretek juniori a kadeti. Boris Obergries vybojoval krásne 5.miesto, nepustil pred seba len dve sekundy za ním stíhajúceho Taliana. Juniori Kristián a Marco obsadili 21.a 22. miesto v náročnom technickom preteku so 4 výšľapmi pre kadetov a 5 pre juniorov.

Vrcholným pretekom v Tambre bol v nedeľu pretek dvojíc. Časť trate kopírovala trať jednotlivcov a podklad bol vyšúchaný do ľadu s nespočetným množstvom skál, čo sa výrazne prejavilo na lyžiach. Dvojica Danko -Šiarnik sa po štarte prebíjala smerom k polovici štartového poľa. Po prechode hrebeňa na fixoch ich dobehla dvojica Trizna - Laštík. Nasledný zjazd a výšľap išli spolu a v poslednom výšľape, kedy sa už čas od štartu bllížil k 3 hodinám, ostalo viac sil Lukášovi s Jurom a odtrhli našu ďalšiu dvojicu. Kubo sa tak snažil udržať tempo, že po pretekoch skončil v nemocnici na ášdvojitej dávke infúzií. Konečný vysledok: 14. miesto pre Juraja s Lukášom a 15. pre Kuba s Matúšom, v konkurencii 29. štartujúcich dvojíc, aj s penalizáciou (prepad kvôli odstupu dvojic v zjazde resp. zbehu). Zvíťazila očakávaná Talianska dvojica Damiano Lenzi a Matteo Eydallin.

Kompletné výsledky

Pondelok je pre nás oddychovým dňom, presúvame sa do strediska Piancavallo, kde Majstrovstvá pokračujú šprintami, verticalom a štafetou, v ktorých veríme, že nazbierame ďalšie cenné body.