Majstrovstvá Európy v skialpinizme 2018 Sicília - Etna

Dejiskom majstrovstiev Europy bolo sicílske mestečko Nicolosi, na južnej strane Etny, kde sa pôvodne malo pretekať. Kvôli nevhodným snehovým podmienkam sa museli trate presunúť na severnú stranu Etny do strediska Piano Provenzana.

Reprezentanti v zložení Jakub Šiarnik, Matúš Danko (seniori) a Boris Obergries, Kristián Jánošík (juniori) pretekali v troch disciplínach: šprintoch, verticali a individuali.

Ešte dva týždne pred začatím šampionátu bolo avízované možné zrušenie kvôli nevhodným snehovým podmienkam, napokon organizátori našli riešenie a za snehom sme museli denne cestovať takmer 2 hodiny. Zdvojnásobil sa tým taliansky chaos. Organizátori sa museli popasovať s výkyvmi počasia, kvôli vetru bol zrušený šprint seniorov po kvalifikácii, nasledujúci deň vertical v daždi a vetre po tom, čo sme sa dostavili na štart bol presunutý na iný deň. Napriek tomu organizácia nemala úroveň svetového podujatia, čo je na hanbu pretekárskemu skialpinizmu a špičkovým atlétom z 20 krajín

Ale poďme k pretekom a našim reprezentantom.

Prvou disciplínou boli šprinty. Disciplína, kde každá malá chybička znamená sekundy navyše a ohrozenie postupu z kvalifikácie. Junioriom bez výrazných chýb čas nestačil na postup z kvalifikácie. Kristián Jánošík obsadil 20. a Boris Obergries 21.miesto. Kým juniorom prialo slnečné bezveterné počasie, po kvalifikácii seniorov už vietor nedovolil pokračovať k ďalším zaujímavým bojom. Rovnako ani Jakub Šiarnik a Matúš Danko z kvalifikácie nepostúpili, s chybami pri zapínaní lyží po výšľape na pešo, a vynesení v zjazde skončili Jakub Šiarnik na 37. a Matúš Danko na 43.mieste.

Po zrušenom verticali a 5 hodinám v autobuse nás ďalší deň čakal individuál už za slnečného počasia. Trať bola upravená kvôli predošlému dažďu/snehu. Pre juniorov boli pripravené 3 výšľapy a pred cieľom prezúvačka a 50 m výšľap do cieľa, celkovo s prevýšením 1170 m. Seniori si na rovnakej trate zopakovali 2 kolá. Trať nebola veľmi technická, ale sneh primrznutý sneh so strmými pasážami znamenal taktizovanie pri výbere pásov. Naši reprezentanti nestratili veľa na čelo preteku. Juniori Kristián: 18.miesto. Boris: 20.miesto. Minulý rok na Majstrovstvách sveta dokázal Boris vybojovať v kadetoch 5.miesto, v junioroch to ešte tento rok nešlo. Jakub sa pohyboval na trati okolo 30.miesta, napokon finišoval 32. a Matúš 40.

Na ďalší deň ako posledný bol na programe presunutý vertical. Keďže prisnežilo aj na južnej strane Etny, pretek sa mohol konať tam, čo nám skrátilo cestovanie na štart. Pekné stredisko s mnohými krátermi, okrem Etny, nám ale svoju krásu neukázalo. Za veľmi zlej viditeľnosti a mrholeniu mali všetky kategórie prevýšenie 550 m na 2,5 km. Vertical bol napokon našou najúspešnejšou disciplínou. Jakub obsadil veľmi cenné 16.miesto, aj Matúšovi sa podarilo finišovať do elitnej 30. na 29.mieste. Veľmi dobre si počínal aj Kristián, obsadil 11.miesto, Boris 19.miesto.

Post Author: Michaela Danková