MS Alpago-Piancavallo 2017 očami pretekárov

image

Našim pretekárom sme položili 6 rovnakých otázok. Pozrite sa, ako sa s nimi popasovali :)

1: Vydarila sa ti príprava podľa predstáv a štartoval si vo svojej najlepšej forme?

Marco:

Môj plán sa mi narušil už od letnej prípravy , nepretekal som. Na začiatku zimnej sezóny som bol nemocný, v tejto sezóne mám za sebou štyri preteky presne rok som nepretekal  či že nie som v najlepšej forme.

Boris:

V prvom rade by som sa chcel poďakovať trénerovi Filipovi Kristlovi, ktorý mal na zodpovednosti celú prípravu, SSA za možnosť zúčastniť sa na majstrovstvách a firmám Dynafit, Europa SC a JASNÁ Nízke Tatry, ktoré ma túto sezónu začali podporovať. Na MS som sa pripravoval zodpovedne aj keď momentálne by som povedal, že lepší výkon by som podal asi skôr v januári, kedy som sa výkonostne cítil najlepšie.

Kiko

Príprava vyzerala rôzne. Začal som skoro na jeseň, poctivo som sa snažil po bicykli na zimu čo najlepšie pripraviť ale plány mi prekazilo aj niekoľko ochorení, ktoré trvali celkom dlho. Myslím si, že forma prišla vtedy, keď mala a na pretekoch MS som sa cítil kondične veľmi dobre.

Juro

V prvom rade by som sa chcel poďakovať Miške a Matúšovi Dankovcom za starostlivosť a pomoc počas našej účasti na tomto podujatí. K otázke - neviem či sa mi podarila príprava  a či som štartoval v najlepšej forme, s výsledkami som relatívne spokojný, tréningový plán postavený Petrom Svätojánskym je zameraný predovšetkým na vrcholnú formu na Pierra Mentu a Bokami Západných Tatier takže verím že forma ešte stále graduje...

Luky

Podľa tréningového plánu, svoju formu ladím na preteky PM a Bokami ZT. Bolo to u mňa aj cítiť že na preteku individuál som sa necítil v pohode, ale pretek dvojíc sa mi už šlo podľa mojich predstáv.

Matúš

Myslím, že forma mi stúpala postupne od polovice februára. Príprava sa vydarila, zo začiatku sezóny som sa trápil hlavne posledné kopce ale postupne ku MS sa to napravilo.

Kubo

Mojím cieľom v príprave na aktuálnu sezónu bolo zapracovať na stabilnejšej výkonnosti počas celej sezóny, vygradovať ju smerom k MS a potom udržať čo najdlhšie. Veľký podiel tomuto pripisujem kvalitnému základu vybudovanému vo výške na ľadovcoch v mesiacoch október a november. Myslím, že na rozdiel od minulej sezóny, kedy som práve na prelome februára a marca prekonával krízu, sa mi držať výkonnosť darí.

2: Ako si spokojný so svojimi výsledkami?

Marco:

Ako som tvrdil nie som  v najlepšej forme, tak  som nečakal  dobré výsledky.

Boris:

Tento rok som bol na MS prvýkrát, čiže očakávania som nemal žiadne, išiel som skôr iba zbierať skúsenosti. So svojimi výsledkami som spokojný aj keď si myslím, že to mohlo byť ešte o niečo lepšie. Zistil som ako vyzerajú preteky vo svete a aké je to pretekať proti rovesníkom, ktorí sú už na tom o niečo lepšie. Je to pre mňa veľkou motiváciou do ďalšieho trénovania .

Kiko

S výsledkom na individuale nie som príliš spokojný pretože v polovici preteku ma zastavil problém s lyžiarkou (za ktorý si môžem sám) čo znamenalo prepadák o niekoľko pozícií, strata z tempa, robenie chýb a podobne. S výsledkom na šprinte som celkom spokojný aj keď som nepostúpil do semifinále, zašiel som si tam celkom dobrý čas s malou stratou na prvú 12-ku. Na štart vertikalu budem ešte dlho spomínať (strhol som so sebou baner J ), do preteku som dal maximum no 19-te miesto nebolo pre mňa moc dobré.

Juro

Ako som sa už vyjadril – s výsledkami som relatívne spokojný až na moju účasť na šprintoch. Šprinty nie sú moja silá stránka, ani moja obľúbená disciplína keďže myslím, že pretekársky skialpinizmus je o inom... Ale v každej disciplíne som sa snažil sa o čo najlepší výsledok.

Lukáš

Individuál a šprint sa mi šlo dosť zle, nebol som s výkonom spokojný. Ale preteky dvojíc som si užil a som s ním spokojný.

Matúš

 S výsledkami som spokojný, na individuálnom preteku som stratil kontakt kvôli pádu. Chcel som sa priblížiť čím skôr k Jakubovi, čo ma stálo veľa síl ktoré mi chýbali. V dvojiciach som sa cítil dobre, vyrovnane, s parťákom Jakubom sme sa držali všetky kopce držali okolo 13. miesta, mal som plán to vygradovať na poslednom kopci, ale bohužiaľ  Kubovi prvý raz došlo v tejto sezóne, boli sme radi aj za to 15. miesto.  V šprinte som vedel, že veľkú šancu postúpiť do top 30. mať nebudem, nie je to moja disciplína, napriek tomu som spokojný.   Vertical som moc netaktizoval a šiel som si jedno tempo keď som sa začínal približovať k top 30. Tak ma to motivovalo ešte zafinišovať, nakoniec to stačilo na 31 miesto.  Na štafete som už cítil značnú únavu, snažil som sa dať všetko do toho.

Kubo

Ak by sa mala moja spokojnosť odvíjať len od čísla riadku vo výsledkovej listine, bol by som možno mierne nespokojný. Posledná možnosť urobiť výsledok v kategórií Espoir-ov, nedopadla úplne optimálne. Spokojnosť s výkonmi mi to však nevezme, pretože ciele postavené na premenných, ktoré neviem ovplyvniť (najmä výkonnosť konkurentov a ich počet) nie sú podľa môjho názoru ten pravý ukazovateľ spokojnosti. Čo je podstatné, tak aj napriek čoraz „nabitejšej“ štartovej listine sa mi darí pomaly skresávať manko na vedúcich pretekárov. Paradoxne ma najviac mrzí môj najlepší individuálny výsledok – 24. miesto na šprinte, keďže som obsadil v štvrťfinálovej šestici až 5. priečku so stratou približne sekundu na 3. a 4, miesto. Bolo to spôsobené len pomalším vyzúvaním pásov a tým pádom stratou pozície pred zjazdom. Pretekár na 3. mieste skončil celkovo 14-ty...

3: Na ktorý moment z MS budeš ešte dlho spomínať

Marco:

Tých momentov je veľa napríklad divoký tanec s Kilianovov sestrou Nailou, zábava s tridsiatimi deťmi na obede, ktoré mi tlieskajú a kričia moje meno za moje predstavenie alebo zábavný dialóg s Damianom Lenzim a mnoho ďalších

Boris:

Určite si budem stále radostne pripomínať , že som bol v blízkom kontakte s hviezdami skialpinizmu. Také raňajkovanie s Kilanom alebo tancovanie s Palzerom na afterparty sa nedeje každý deň.

Kiko

Tých momentov je veľmi veľa, ale isto to bude štart vertikalu a záverečná afterparty J

Juro

Asi ani nie je žiadny konkrétny moment kt. by mi utkvel v pamäti – pamätať si budem celé MS.

Lukáš

Tak určite nezabudnem na prvý deň kedy sa mi pokazilo v BA auto. Druhý deň ma sklamala lyžiarka ktorú som zlomil a do tretice všetko dobré – zlomená palica v poslednom zjazde. Určite nezabudnem ani na štart šprintov keď sme tam stáli ako zmoknuté kurčatá – to sú tie negatívne. A pri pozitívach by som spomenul asi hlavne na super kolektív, super brutálne zjazdy ktoré ma motivujú ešte viac zabrať v lyžovaní.

Matúš

Spomínať budem na všetko, hlavne dobrú partiu..

Kubo

Som rád, že sme sa zišli dobrá partia a užili sme si kopu zábavy, čo je na takomto podujatí uvoľňujúce. Zažil som kopu vtipných hlášok, zjedol tiramisu určené pre pol hotela, ale zažili aj problémy s autom, jazdu po uzavretej diaľnici či  infúziu po tímovom preteku čo nebola síce sranda od začiatku, ale s miernym odstupom sme sa na tom bavili.

4: Spomeň aj na okamihy, z ktorých si sa poučil a nechcel by si , aby sa opakovali

Marco:

Chcel by som zlepšiť najmä jazyky lepšie a konkrétnejšie sa vyjadriť  v športe neupadnúť do stresu

Boris:

Pri mne tieto majstrovstvá šťastie veľmi nestálo a hlavne narážam na šprinty, kde som stratil cenné sekundy na prezúvačkach kvôli tomu, že mi nevyšli ako by mali. Dúfam že ma to v budúcnosti bude obchádzať a sľubujem že tieto technické záležitosti ešte dotrénujem.

Kiko:

Poučil som sa hlavne z individualu, že aj obyčajná šnúrka na lyžiarke môže narobiť veľké problémy. Všetko zlé je na niečo dobré, tak sa treba z toho poučiť a nepodceňovať vôbec nič J

Juro

Takých okamihov je veľa a určite ich ešte veľa bude. Z každého sa snažím ponaučiť a do budúcna to zmeniť. Niekedy to ide niekedy zas nie. Hlavne sa snažím všímať si iných – lepších a od nich niečo odpozerať.

Lukáš

Hlavne zdokonaliť sa v lyžovaní.

Matúš

Neviem povedať presne asi ich je viac stále sa je čo učiť.

Kubo

Určite sa dôslednejšie pripravím na dlhšie preteky, hlavne po stránke výživy, aby sa mi nestalo to, čo po tímovom preteku a ešte precíznejšie dotrénujem techniku na šprint. Súvisí to s výsledkom, ktorý bol na dosah. Zaznamenal som aj straty pri lyžovaní v náročnom teréne, ale to je nedostatok na ktorom už pracujem dlhodobejšie.

5: Ako hodnotíš celkovú úroveň podujatia? (lokalita, organizácia, zázemie pre pretekárov alebo čokoľvek, čo si postrehol )

Marco:

Ako celkovo to hodnotím dobre

Boris:

Z prostredia som ostal milo prekvapený v sobotu, keď konečne odišla hmla a videl som na viacej ako sto metrov. Taktiež sa mi páčili aj technicky ťažké trate individualov. Osobne som s organizáciou spokojný, nepostrehol som žiadne chyby z ktorých by som ostal zarazený. Jedine si myslím, že by bolo pre nás všetkých lepšie bývať v centre diania spolu s ostatnými krajinami ale nie vždy sa všetko dá.

Kiko

Tak v porovnaní s minulým rokom boli tieto majstrovstvá o niečo slabšie. Najväčší problém bol nedostatok snehu v nižších častiach trate, kde sa jazdilo doslova po kameňoch, ale za to organizátori nemôžu. No prostredie bolo pekné, mám z tade veľa zážitkov. Celkovo som spokojný, ubytovanie bolo fajn, strava tiež a budem na to spomínať len v dobrom  J .

Juro

Úroveň podujatia hodnotím tak 50:50 . Myslím si, že MS by sa mali konať v omnoho zaujímavejších a dostupnejších oblastiach jednak pre pretekárov jednak pre divákov. To  jediné ma sklamalo inak bolo všetko v poriadku. Trate boli veľmi zaujímavé s ťažkými zjazdami a všetkým čo k náročnému preteku patrí. Zúčastnil som sa iba prvej polovice podujatia takže zvyšok neviem zhodnotiť.

Lukáš

Lokalita – bola super, ale nakoľko neboli snehové podmienky dostačujúce bola zlá. Organizácia – Dávam známku 4-  Zázemie pre pretekárov – mohlo to byť aj horšie, ale nato že to boli MS čakal som oveľa viac a zvlášť kvôli tomu že by to mal byť v budúcnosti olympijsky šport.

Matúš

Od úrovne podujatia som čakal som trošku viac. Lokalita nie moc zaujímavá pre skialpinistov, už niekoľko rokov tam majú problém so snehom .

Kubo

MS som sa zúčastnil druhý krát. Moje prvé MS boli vo švajčiarskom Verbieri a mali honosnejšiu atmosféru danú lokalitou – známe lyžiarske a skialpové stredisko. Po organizačnej stránke boli tiež lepší Švajčiari, známi svojou precíznosťou, čo sa o Talianoch povedať nedá. Prejavilo sa to na meškaní vo všetkom, kde sa meškať dalo. Možnosti lokality zapríčinili aj väčšie vzdialenosti ubytovania od centra diania. Zarazila ma aj neznalosť pravidiel u niektorých rozhodcov, ktorí nás nechceli pustiť na štafetu kvôli kadetovi alebo nerovný meter na pretekárov, najmä pre domácich, ktorým bolo tolerované nepripínanie sa na fixoch.  Na druhej strane sa ISMF darí prilákať na MS čoraz viac krajín (25. SVK bolo 11.), čo je pozitívum smerom k možným OH. 

6: Aké máš plány na zvyšok tejto sezóny a tiež na tú nasledujúcu?

Marco:

Túto sezónu som prvýkrát štartoval v juniorskej kategórii na MS. Pretekal som v individuále, šprinte a vertikaly.   V tíme nás bolo 8 členov všetkým veľmi pekne ďakujem tak isto aj sponzorom. Som veľmi rád spoznal som nových ľudí, kultúru, pohorie...

Boris:

Skialpovu sezónu končím pravdepodobne v Sučanoch na MSR, ktoré plynule pokračuju hneď prvý víkend po MS. Potom sa začínam pripravovať na leto a to vymenením lyží za či už bicykel alebo bežecké tenisky.

V ďalšej skialpovej sezóne sa chcem opať dostat do reprezentácie, zúčastnit sa majstrovstiev sveta a prípadne aj nejakého kola zo svetového pohára.

Kiko

Dá sa povedať, že sezóna sa pre mňa už skončila, už za pár dní sa mi začína sezóna na bicykli. Na budúcu sezóny budem chcieť opäť zabojovať v slovenskom pohári a ak sa podarí, tak aj v zahraničí s lepšou formou ako tou minulou 

Juro

S Lukášom Triznom sa ideme zúčastniť Pierra Menty a dúfame, že sa nám podarí vylepšiť minuloročné 27.miesto. Ďalej preteky SP a Bokami západných Tatier kde sa pokúsime v silnej konkurencii obhájiť víťazstvo. Ak budú sily stačiť tak maratón v Jasnej a samozrejme Memorial Malinowskieho. 

Čo sa týka budúcej sezóny tak touto otázkou sa vôbec netrápim. Prioritou je práca a rodina a keď toto všetko klapne tak nevylučujem moje štarty na pretekoch. Pretekám rád, vždy sa snažím o čo najlepší výsledok, ale do ničoho sa nasilu nebudem tlačiť. Každopádne tieto MS boli pre mňa určite posledné a môj čas si už budem rozdeľovať na iné pre mňa zaujímavejšie podujatia (Pierra Menta, Mezzalama, Bokami a pod. ). Už som starší :) a treba podporovať mládež.

Lukáš

Ako som už v prevej otázke načrtol, chystám sa s Jurajom Laštíkom na PM. Potom sa chcem postaviť na štart Bokami ZT tiež s mojím partákom Jurajom. Ak mi zostanú sily a financie a chuť a zdravie (hahhaha) chcem absolvovať pretek na Chopku – Maratón NT a Memoriál Malilnowskiego. 

Matúš

 Môj plán je dokončiť  stredoeurópsky pohár, absolvovať Bokami Západných Tatier a Liptov ride. Ďalej uvidím, či mi ostanú ešte dáke sily. Sezóna bola dlhá, a ešte stále pokračuje.

Kubo

V tejto sezóne ma ešte čakajú ďalšie výzvy s vysokými ambíciami, ako 2 kolá Stredoeurópskeho pohára alebo Bokami s parťákom Matúšom. Okrem toho štart na štafete Liptov Ride a zvažujem ešte účasť na niektorom z klasických pretekov v Alpách. V budúcej sezóne by som rád pokračoval v stúpajúcom trende výkonnosti a čím častejšie konfrontoval svoje sily so svetovou špičkou.

Ako zvyknem hovoriť, budem k tomu potrebovať kus Božieho požehnania,  pevné zdravie, priaznivé podmienky na tréning či dôveru zo strany sponzorov... V tejto sezóne ďakujem okrem SSA, klubu SK Žiarska dolina, rodiny a priateľky za podporu mojím osobným sponzorom - značkám Scarpa, Movement, Trangoworld, Brynje, Pomoca a firmám Skialpinista.sk, Tilia, Scanquilt, CD profil a TMR – Tatralandia. Nakúpte u nich a tým podporíte aj mňa... tak by to malo ideálne fungovať. Dokonca sa našiel aj jeden darca, ktorý nechcel byť menovaný J

Komentáre

comments powered by Disqus