Finále Slovenského pohára v skialpinizme

image

Po ôsmich kolách a viac ako troch mesiacoch sa uplynulú sobotu skončila súťažná sezóna 2017.

Fotky Ivana Šuleka

Tradičný domáci šport, v ktorom Slováci ešte v nie tak dávnej histórii hrali vo svete prvé husle, sa teší čoraz väčšiemu záujmu. Dohromady sa do Slovenského pohára zapojilo  takmer 300 pretekárov. Tento rok prialo skialpinistickým nadšencom počasie. Vďaka kvalitným podmienkam sa uskutočnili všetky plánované preteky a aj množstvo iných v susedných krajinách.

Prvou z ôsmich zástaviek seriálu bolo Rallye Červenec v Západných Tatrách, po ktorom sa pretekári zišli na šprint v Malinom Brde, v Krížnej a opäť na Malinom Brde, no tentoraz sa jednalo o nočné meranie síl. Piatou zástavkou bola Sučanská dolina a následne sa o body bojovalo dva razy u susedov v Česku a Poľsku. Celé vyvrcholenie pohára prišlo na južnej strane Chopku, kde sa po dlhých rokoch konal povestný maratón.

Celkovým mužským víťazom sa stal pretekár z Liptova Jakub Šiarnik. Striebornú priečku obsadil Juraj Laštík a obsadenie stupňov víťazov doplnil Matúš Danko. Ženské poradie ovládla Zuzana Dudášová pred Ľubicou Ďaďovou a Michaelou Dankovou. Najúspešnejší slovenskí reprezentanti bojovali aj na pretekoch svetového formátu, či na domácich prestížnych pretekoch Bokami Západných Tatier. Počas budúcej zimy by sa mal pretekársky skialpinizmus dostať medzi viacej ľudí a klásť sa bude dôraz na nové mladé nádeje.

Víťazi SLP: muži – Jakub Šiarnik, ženy – Zuzana Dudášová, juniori – Kristián Jánošík, kadeti – Boris Obergries, juniorky – Natália Polcová, kadetky – Kristína Malíková, veteráni - Vladimír Hubač, veteránky - Izabela Rafanidesová

Komentáre

comments powered by Disqus