Do Švajčiarska ideme po čo najlepšie výsledky a miestenky na ZOH mládeže

image

Už túto sobotu začínajú vo švajčiarskom stredisku Villar-sur-Ollon majstrovstvá sveta v skialpinizme.

 

Vrchol sezóny, ktorý sa koná každé dva roky. Majstrovstvá sveta sa tento rok uskutočnia v dňoch 9.-17. marca vo Švajčiarsku. Jednou z hlavných tém šampionátu je finálna fáza kvalifikácie na Zimné olympijské hry mládeže 2020, ktoré hostí Lausanne. Boje sa týkajú kadetov. V prípade vybojovania nominácie sa mladí skialpinisti o rok vrátia práve do Villars, kde bude mať skialp svoje útočisko.

Od zverejnenia termínu MS a Pierra Menty sa diskutovalo to, že sa tieto dve veľké skialpové udalosti kryjú. Etapové preteky začínajú v deň, kedy sa na šampionáte pôjde vertikál.

Chcú sa kvalifikovať na olympiádu

Do boja o účasť na najväčšom športovom podujatí mladých športovcov ide aj Matúš Černek a Laura Kovárová. Vo svojej prvej sezóne si tak pričuchnú k najväčšej skialpinistickej udalosti a nazbierajú cenné skúsenosti.

„Psychicky aj fyzicky sa cítim celkom dobre. Bude to dosť náročné, program je nabitý. Budem sa snažiť podať čo najlepšie výkony,“ rozhovorila sa najmladšia členka výpravy Laura Kovárová:

„Budem rada ak sa mi podarí kvalifikovať do Lausanne. Teším sa na výjazd, bude to pre mňa nová skúsenosti. Možno si nájdem nové kamarátky a viac sa spoznám s ľuďmi z našej reprezentácie.“

Aj Matúš Černek sa teší na celkovú atmosféru podujatia. Podľa jeho slov má prirodzený rešpekt, ale na porovnanie so zahraničnými pretekármi sa teší.

„Vo všetkých pretekoch zo seba vydám maximum. Netuším čo ma čaká. O to viac som namotivovaný ísť za čo najlepším výsledkom,“ povedal na margo ambícií bývalý futbalista, pre ktorého by bola vydarená kvalifikácia splneným snom.

„Teším sa hlavne na nové skúsenosti a na to, že uvidím ozajstný svetový skialpinizmus. Očakávam profesionálny prístup. Bude to jeden z najväčších zážitkov v živote,“ dodal Matúš.

Mal školské povinnosti

Ďalším z členov našej výpravy, ktorý bude pretekať v mládežníckej kategórii je junior Boris Obergries. Po smolnom prvom kole Svetového pohára sa postupne zlepšoval. Na francúzsku zástavku v rámci SP by rád nadviazal aj na MS.

"Po návrate zo svetového pohára som kvôli štúdiu celkom vypadol z tréningového procesu. Nechcem sa na nič vyhovárať. Každopádne, posledné dni som sa opäť vrátil ku tréningu a snažil som sa za krátky čas pripraviť čo najlepšie," opísal svoje posledné týždne Boris. Doplnil, že po rušných týždňoch sa cíti fyzicky aj psychicky veľmi dobre. Na šampionát nejde bojovať o konktrétnu pozíciu, ale chce byť spokojný so svojím výkonom.

Chcú nadviazať na výsledky zo SP

Na štarte nebude chýbať ani slovenská mužská jednotka Jakub Šiarnik. Skialpinista spod Západných Tatier ladil formu doma.

„Po piatich rokoch sa vrátim do kopcov pod ľadovcom Les Diablerets. Práve tu som dostal šancu odštartovať moje pôsobenie na najvyššej úrovni skialpinistických pretekov. Sezóna beží podľa plánu. Majstrovstvá sveta by mali byť jej prirodzeným vrcholom. Verím, že nadviažem na stúpajúci trend výsledkov zo Svetových pohárov a vybojujem umiestnenia v elitnej dvadsiatke,“ povedal Šiarnik, ktorého tohtoročným maximom je 20. miesto z individuálnych pretekov zo SP vo Francúzsku.

Jedna za najlepších žien tohtoročného seriálu Svetového pohára Marianna Jagerčíková si vo Švajčiarsku odbije svoju premiéru na majstrovstvách sveta. Pretekať bude len v šprintoch a individuálnych pretekoch, keďže sa s parťáčkou Valentine Fabre zúčastní aj slávnej Pierra Menty.

„Na šprint som trénovala celkom veľa. Mohlo by mi to sadnúť. Ciele sú vysoké. Čo sa týka individuálu, to uvidíme. Od štartu na slovenských majstrovstvách som nepretekala. Formu je ťažké posúdiť,“ zhodnotila Slovenka, ktorá už 14 rokov žije vo Francúzsku.

Aktuálne informácie nájdete hlavne na profiloch SSA na Facebooku, Instagrame či YouTube. Každý večer prinesieme z dejiska šampionátu report dňa.

Držte nám palce!

Komentáre

comments powered by Disqus