Červenec ovládli Hlavčo a Triznová

2. februára 2019 /

Na Liptove bolo druhé kolo Slovenského pohára.

Počasie deň pred pretekmi a predpoveď na sobotu neveštili nič príjemné. Piatok bol daždivý, no napokon sa počas pretekárskeho zápolenia nerozpršalo. Oteplenie spôsobilo, že sneh bol mäkký a ťažký, zjazdy boli veľmi náročné a nohy dostali poriadne zabrať.

Organizátori zvládli prípravu na jednotku. Aj napriek problémom s počasím nachystali kvalitnú a zaujímavú trať, ktorá spĺňala parametre ťažkého skialpinizmu.

Rozhodol v treťom kopci

Na štarte sa zišla, okrem trojice reprezentantov, celá slovenská špička. Najväčšími favoritmi na triumf medzi mužmi boli domáci pretekári Jozef Hlavčo a Matúš Danko.

Dlho to bolo o súboji tejto dvojice. Blízko za nimi bol aj Lukáš Trizna. Napokon sa po tuhom súboji Hlavčovi podarilo rozhodnúť preteky. Do cieľa zjazdoval sám a vyhral so značným náskokom.

"Organizátorom chcem poďakovať za skvelé preteky. Trať, zázemie, registrácia a vyhodnotenie prebiehali hladko. Predpoveď bola zlá, našťastie cez preteky nepršalo. Sneh bol síce mokrý, zjazdy boli ťažšie, ale všetci sme sa s tým museli vysporiadať. Do pretekov som išiel s tým, že trať poznám. Vychutnal som si to, som nabitý pozitívnou energiou," zhodnotil Hlavčo, ktorý o triumfe rozhodol v treťom kopci:

"Išiel som do stúpania s tým, že stopa by mohla byť ideálne prešlapaná a silové straty budú minimálne. Zaútočil som, pretože pred záverečným zjazdom po ceste, kde chodia turisti, som chcel mať náskok. Do cieľa som chcel ísť v bezpečnej a komfortnej zóne," dodal víťaz 2. kola pohára.

Druhý Matúš Danko sa v týždni pred pretekmi necítil dobre, no v cieli sa na to nevyhováral.

"Jožo išiel v posledných dvoch stúpaniach veľmi pekne. Mne došlo. Možno to bolo aj chorobou, ale Jožo bol lepší," povedal Danko.

Triznová: "Bolo to dlhé!"

V ženskej kategórii zvíťazila Simona Triznová. V cieli bola z triumfu prekvapená, hovorila, že Zuzana Dudášová si asi musela vybrať slabší deň.

"Bolo to strašne dlhé a ťažké. V zjazdoch som sa snažila ísť rýchlo, čo sa mi aj darilo. Posledné stúpanie bolo ťažké, dostala som aj kŕče. So Zuzkou sme boli stále blízko seba," povedala v cieli Triznová, pre ktorú to bol po Štrbskom plese druhý triumf.

Vo veteránoch bol prvý Vlado Hubač, ktorý prišiel do cieľa celkovo na 6. mieste. V cieli hovoril, že to bolo krásne a rád štartoval. Deň predtým nevedel, či príde, ale napoko neľutoval.

Výsledky dlhá trať: muži A - 1. Hlavčo (Salomon/Suunto), 2. Danko (Skialp Bobrovec/Scarpa), 3. L. Trizna (Skialp Bobrovec); muži veteráni - 1. Hubač (Dynafit T. Lomnica), 2. Longauer (SSA), 3. T. Mikolajczyk (Alpinka SkiTrab Team/KS Kandahar); ženy A - 1. S. Triznová (Skialp Bobrovec), 2. Dudášová (skialpinista.sk), 3. Ľ. Ďaďová (skialpinista.sk)

Výsledky krátka trať: juniori - 1. Jánošík (Pro Efekt Dynafit), 2. Macinek (MarcoMarcinek Funclub), 3. Elantkowski (TKN Tatra Team; muži B - 1. Ujček (Skialp klub Kriváň), 2. Kačmarčík (Športrysy), 3. Košár (HO LS Poprad); juniorky - 1. Machajová (HK James D. Kubín), 2. Máliková (HK James DK); kadetky - 1. Kovárová (New-wawe multisport), 2. Mazalová (Ski klub Donovaly); veteránky - 1. Czuchry (KS Kandahar); kadeti - Matúš Černek